Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w lipcu i w sierpniu organizuje akcję zachęcającą mieszkańcow Inowrocławia do korzystania z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (ul. Bagienna 77).

Każdy, kto w którąkolwiek środę lipca lub sierpnia (w godz. 10.00-18.00) przyniesie do PSZOK-u zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny (minimum 0,5 kg) otrzyma jeden z gadżetów ekologicznych (m.in. parasolki, torby na zakupy), a po wypełnieniu akniety – weźmie udział w losowaniu nagród (m.in. torby sportowe, ładowarki do samochodów, zestaw do grillowania).

PSZOK jest otwarty dla każdego, kto chce pozbyć się odpadów w legalny sposób. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z jak poważnymi konsekwencjami może wiązać się wyrzucenie zużytego sprzętu elektrycznego lub elektronicznego do lasu, rowu lub choćby do przydomowego śmietnika. Chodzi nie tylko o skutki finansowe (można dostać mandat w wysokości nawet do 5 tys. zł). Przede wszystkim trzeba pamiętać jak szkodliwe są substancje takie jak np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach, które wydostając się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych zużytych urządzeń, mogą przeniknąć z deszczem do gleby i wód gruntowych. W efekcie, substancje te trafiając do naszych organizmów mogą być przyczyną wielu problemów zdrowotnych, np. nowotworów.